Košík0
Spôsoby doručenia
Přepravce5,9 €
Doprava zdarma od 120 €

Drôt: Vypomôže nielen v kuchyni

Drôtený program, ktorý si našiel vďaka svojej variabilite miesto snáď v každej kuchyni, má mnoho podôb a uplatnení. Vie dať veciam poriadok ...


Drôtom opletené hrnce, džbány, fľaše a iné nádoby sa opäť vracajú do našich príbytkov, avšak nie ako úžitkové predmety, ktorým kúsok kovu predĺžil život, ale skôr ako praktická dekorácia. Drôt ako taký však svoje uplatnenie v domácnosti predsa len našiel.

Ľahký a praktický drôt

Takzvaný drôtený program je dobre známou, obľúbenou a v dnešnej dobe zrejme najpoužívanejšou súčasťou modernej kuchyne. Ide o systém políc, závesov, košíčkov a ďalších dielov, ktoré slúžia na ukladanie alebo zavesenie drobných i väčších predmetov v domácnosti, prípadne na prehľadnejšie rozčlenenie väčších políc alebo zásuviek. Jednotlivé segmenty sa dajú rôzne kombinovať, zostavovať na menšie i väčšie celky, prichytiť na stenu či dvierka skrinky a podobne. Predmety sa preto dajú ukladať na viditeľné i skryté miesta. Ocenia ho všetci, ktorí bojujú s priestorom na ukladanie alebo neustále niečo hľadajú.

Výpočet drôtených solitérov je skutočne široký a okrem kuchyne sa dajú s úspechom využiť aj v kúpeľni, spálni či šatníku, môžu byť i súčasťou vstavaných skríň. Drôtené doplnky sú ľahké, zjednodušia manipuláciu s jednotlivými predmetmi, koše a závesné ramená s plnovýsuvom uľahčia prístup k uloženým veciam.

Drôtený program v kuchyni

V kuchyni majú drôtené kúsky skutočne veľmi široké použitie a zďaleka už nejde len o odloženie náčinia, ktoré používame pri príprave pokrmov. Patria sem závesné komponenty, ako napríklad koše na odkladanie bežných predmetov, držiak s dózou na ukladanie príborov, závesy na poháre a šálky, police na otvorenú knihu, držiak na utierky, dosku na krájanie, prehľadné uloženie pokrievok umožní špeciálna niekoľkostupňová závesná polica, ktorá sa dá prichytiť i na dvierka linky. Medzi ďalšie doplnky patria podložky pod hrnce, odkvapávače, držiaky nožov, police na kávové a čajové filtre, na koreničky, obrúsky a podobne. Počítať sem môžeme napríklad i ohrádku na varnú dosku, ktorá po skončení varenia chráni pred popálením.

Koše, poličky i tyče sa svojim tvarom prispôsobia rôznym častiam interiéru – môžu byť klasické rovné, ale i rohové, hranaté, oblé, veľké či menšie, s výhodou je drôt využívaný tiež na zhotovenie karuselových alebo iných výsuvných rohových i klasických políc.

Predovšetkým tam, kde je kuchyňa súčasťou spoločného obytného priestoru, môže byť zaujímavým doplnkom aj viacúčelový kuchynský stĺp. Konečný vzhľad, členenie, funkciu a účelnosť si každý môže zostaviť na mieru podľa svojich predstáv a požiadaviek. V ponuke funkčných doplnkov bývajú koše na ovocie rôznych veľkostí a tvarov, držiaky osvetlenia alebo sklenené police na kávové šálky či dezertné misky, efektné a obľúbené sú závesy na poháre a podobne.

Pre a proti drôteného systému

Čo sa týka povrchovej úpravy, sa dá vyberať obvykle v lesklom alebo matnom chróme a lesklej mosadze. Kovy, ktoré sú na výrobu jednotlivých častí stĺpu použité, môžu samy o sebe pôsobiť niekedy príliš neosobne, technicky a chladne, obzvlášť ak ide o úpravu v chrómovom mate. V takomto prípade by ladenie kuchyne, ktorej súčasťou je väčšie množstvo týchto prvkov, malo byť skôr v elegantnom a jednoduchom duchu. Farebné odtiene by mali kontrastovať so strohým kovom. Vhodné je zvoliť teplé pastelové odtiene, výrazné potom len v akcentoch.

Pri výbere jednotlivých drôtených komponentov a ich umiestňovaní rešpektujeme z dôvodov praktických i estetických určité zákonitosti: Nad linku zavesíme obvykle miešačky, naberačky, lúpače orechov, šľahacie metly, zásobníky na obrúsky, filtre a podobne. Svoje miesto tu môžu mať i koreničky, ak ich neuložíme do plytkej zásuvky pod pracovnou doskou. Nesmieme zabúdať aj na skutočnosť, že skôr než sama drôtená polička bude vždy viditeľný jej obsah. Ak teda použijeme poličku či záves na čistiace prostriedky, odpadové sáčky, gumové rukavice atď., umiestnime ju do drezovej skrinky než priamo k drezu.