Košík0
Spôsoby doručenia
Přepravce5,9 €
Doprava zdarma od 120 €

Malá kúpeľňa pre veľký pôžitok

Na kúpeľňu má každý svoje osobité nároky. Pre niekoho je to miesto pre nevyhnutnú hygienu, pre niekoho neodmysliteľná súčasť relaxácie...


Než začnete s rekonštrukciou kúpeľne, premyslite si, čo od nej očakávate. Pokiaľ vám stačí sprcha, máte niekoľko možností, ako ju vyriešiť. Malá kúpeľňa sa môže v prípade, že v nej nebude vaňa, razom stať veľkou. Nemusíte preto šetriť samotným sprchovacím miestom.

Vyčleňte preň pokojne i viac než meter štvorcový plochy. Môžete použiť rozmernú vaničku a doplniť ju vhodnou zástenou z bezpečnostného skla. Klasickým spôsobom, vymurovaním, získate akokoľvek veľký priestor, ktorý uzavriete rovnako sprchovou zástenou. Tá má dve hlavné funkcie. Zamedzí zbytočnému moknutiu a vo vnútri priestoru pri sprchovaní vzniká príjemný hrejivý parný kúpeľ. Veľký priestor dovolí i inštaláciu sedadla, ktoré zvýši komfort v sprchovacom priestore..

Veľmi praktická je i drevená rohož, ktorá zaistí protišmykovosť a nohy v teple. Vyrobiť sa dá na mieru z nenasiakavého dreva, napríklad teaku. Ďalšou možnosťou sú zapustené vaničky, vďaka ktorým sa v kúpeľni dosiahne absolútna bezbariérovosť. Je to luxusné riešenie, počítajte teda s vyššou obstarávacou cenou. Pokiaľ si nedokážete predstaviť kúpeľňu bez vane, dajte ju tam.

Uprednostnite ale klasickú vaňu pred rohovou, ktorá zbytočne zaberá miesto a pritom samotný kúpací priestor je rovnaký a veľakrát i menší, než u rovných vaní. Pri výbere sa pýtajte na objem, ktorý vaňa pojme. To môže byť pre vás určujúcim kritériom. Niektoré vane majú ploché širšie dno, takže sa dajú výborne využiť i ako sprchový kút. Vaňa sa môže tiež opatriť zástenou. Pri jej výbere vždy pamätajte na to, aby sa s ňou vzhľadom k rozmerom kúpeľni vždy dobre manipulovalo.

Niektorí výrobcovia ponúkajú i zásteny, ktoré sa skladajú ako harmonika, takže zaberú menej miesta. Len dajte pozor, aby neprekážala vaňovým armatúram. Pokiaľ je to možné, obmedzte v malej kúpeľni inštalácie takých zariadení, ktoré sa dajú umiestniť inam. Samostatná toaleta bude rozhodne lepšia a práčka sa dá zabudovať do kuchyne. Má to síce svoje úskalia, ale je to lepšie riešenie, než prepchaná kúpeľňa. Priestor umývadla a okolo neho pojmite pokiaľ možno veľkorysejšie.

Umývadielko patrí na toaletu, nie do kúpeľne, i keby bola menšie. Na trhu sú v ponuke najrôznejšie veľkosti a tvary, určite je možné si vybrať. Môžete ich doplniť vhodne zvolenou skrinkou. Vzhľadom k nutnosti častého umývania podlahy je lepšie vybrať nábytok na zavesenie. Uľahčí to upratovanie. Ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu takzvane od podlahy, inštalujte si podlahové kúrenie. Je to výhodné z hľadiska úspory energie i bezpečnosti, pretože mokrá podlaha rýchlejšie vyschne.

V klasickej panelákovej kúpeľni ťažko budeme hľadať niky a iné skryté možnosti k ich využitiu pre ukladanie všetkých nevyhnutných vecí. Tu prakticky využijeme hlavne priestor pod umývadlom a tiež špeciálny kúpeľňový nábytok, ktorý svojimi rozmermi vyhovuje obmedzenému priestoru. Býva skôr vyšší a úzky a jeho súčasťou môže byť i výklopný kôš na bielizeň, alebo zásuvky na drobnosti. Efekt väčšej kúpeľne dosiahnete veľkým zrkadlom, ktoré môže pokojne pokrývať celú šírku jednej steny. Výška môže začať tesne nad umývadlom a skončiť minimálne 15 cm nad výškou najvyššieho člena rodiny.

Nezanedbateľný je i výber svietidiel a doplnkov. Nebojte sa ani menšiu kúpeľňu nasvietiť viacerými zdrojmi. Môžete využiť bodové halogénové svietidlá v podhľadovom strope a ďalšiu dvojicu svietidiel nad, alebo po stranách zrkadiel. Súčasťou takzvaných galériek, skriniek nad umývadlami opatrených zrkadlom musí byť rovnako vhodné osvetlenie. Doplnky do malej kúpeľne voľte také, ktoré podporia jej charakter a súčasne sú praktické. Týka sa to najmä rôznych držiakov na mydlá, tekuté mydlá a ďalšie hygienické potreby.

Zladiť ich do poslednej bodky sa môže stať zaujímavou hrou. Problémom malých kúpeľní býva sušenie uterákov. Rekonštrukcia je výbornou príležitosťou inštalovať trubkové vykurovacie teleso, rebrík, na ktorom pohodlne vysušíte uteráky pre celú rodinu, zvlášť, pokiaľ si k nim kúpite i špeciálne nástavce na uteráky.