Košík0
Spôsoby doručenia
Přepravce5,9 €
Doprava zdarma od 120 €

Rozsvieťte svoju kúpeľňu!

Dokonale premyslené osvetlenie je v kúpeľni nevyhnutné – veľkú štýlovo dotiahne a malú zväčší. Zaistí i bezpečnosť a uvoľnenie ...


Dnešná kúpeľňa nám slúži nielen na hygienu, ale tiež na relaxáciu. Miestnosť sa zväčšuje, pribúdajú okná, nájdeme tu sprchový kút i vaňu, dve umývadlá, kresielko, ležadlo, bidet a WC, práčku, sušičku. Vo veľkej kúpeľni je skrátka množstvo vecí a všetky jej zóny by mali byť adekvátne nasvietené.

Ako rozjasniť malú kúpeľničku
Na druhej strane okrem veľkých domácich kúpeľní v rodinných domoch stále zostáva státisíce panelákových kúpeľničiek, viac či menej stiesnených. Ak práve teraz chcete kúpeľňu rekonštruovať, venujte veľkú pozornosť osvetleniu. A ak sa na to nechystáte, pridajte jednoducho len svetlo a zmeňte jeho dispozície. Osvetlenie je práve to, čo urobí z malej miestnôstky celkom inú – veselšiu, jasnejšiu, zdanlivo priestornejšiu miestnosť. Najmä keď skombinujete nové osvetlenie s dvoma-troma väčšími zrkadlami, ktoré svetlá znásobia a miestnosť zväčšia.

Svietime bezpečne

V kúpeľni, ako v mokrej, vlhkej prevádzke, je najdôležitejšia bezpečnostná stránka veci. Svetlá musia zodpovedať danej norme, musia byť bezpečné a určené do vlhkého prostredia. Vždy kupujeme svetlá deklarované ako kúpeľňové. Nemôžeme sem postaviť napríklad akúkoľvek pracovnú lampičku. Svetelné zdroje musia byť tiež uzavreté (nie napríklad luster), a teda chránené napríklad pred nechcenou spŕškou zo sprchy. A naviac tiež inštalované na zodpovedajúce miesto, mimo dosahu vody.

Ak nehrozí priame postriekanie svietidla vodou alebo kondenzácia vodných pár, je najnižšou predpísanou hodnotou krytia IP 21. Okolo vane alebo sprchy do vzdialenosti 0,6 m a nad ňou, vyššie než 2,25 m, ak nehrozí ani neúmyselné postriekanie svietidla vodou pod tlakom, treba zvoliť osvetlenie s hodnotou krytie najmenej IP 44. Svietidlá sa neodporúčajú inštalovať do vnútorného priestoru vane alebo sprchovacieho priestoru a v priestore od okraja vane alebo sprchy do výšky 2,25 m.

Stropné svetlo by malo byť prisadené k stropu, prípadne k stene pod stropom. Na kúpanie, sprchovanie i obsluhu práčky stačí slabšie rozptýlené svetlo z tohto centrálneho zdroja. Nemusí byť ale zďaleka len jeden, väčšej kúpeľni naopak slušia stropné svetlá dve, alebo viac bodových svetiel, či už na niekoľkých lištách, alebo rovnomerne zabudovaných v stropnom podhľade.

Koľko wattov celkom?
Malej minikúpeľni postačí 60 W stropné svietidlo plus zrkadlové osvetlenie naviac. Veľká kúpeľňa, aby bola dobre osvetlená, ale už „zhltne“ až 300 W a viac. V kúpeľni sa dajú použiť žiarivky, žiarovky, alebo ich kombinácie. Výhodnejšie kompaktné žiarivky inštalujeme v kúpeľni v hodnote asi 20 – 25 W na meter štvorcový, zatiaľ čo pri žiarovkách sa všeobecne odporúča asi 65 W na meter podlahovej plochy. Je to ale pomerne individuálne. Základným kritériom je to, aby sme sa cítili zrakovo pohodlne, bezpečne. Každému naviac vyhovuje iná intenzita svetla – napríklad ľudia krátkozrakí, ktorí sú zároveň viac či menej šeroslepí, komfort a istotu pocítia až v plnšom nasvetlení.

Záleží tiež na stenách a ich pohlcovaní svetla. Tmavozelené obkladačky sú z tohto hľadiska niečo celkom iné než obkladačky snehobiele. Naviac kúpeľňa v starom činžiaku s tri a pol metra vysokými stropmi musí byť tiež inak osvetlená než nízke panelákové jadro.

Správne a intenzívne nasvietenie tváre
Nad umývadlom, pri zrkadle na úpravu vlasov, na holenie a make-up potrebujeme svetlo intenzívne; naviac veľmi rozptýlené, aby nám pri líčení nevytváralo nežiaduce tiene na tvári. Zrkadlo musí byť vždy kvalitne osvetlené a je iba na nás, či zvolíme jedno, alebo dve svetlá na stene nad ním, zrkadlo s integrovaným osvetlením, alebo zrkadlovú skrinku so zakomponovanými žiarovkami.