Košík0
Spôsoby doručenia
Přepravce5,9 €
Doprava zdarma od 120 €

Termostatické batérie

Ako dlho točíte páčkou vodovodnej batérie, než konečne začne tiecť voda teplá tak akurát? Docieliť správnu teploty vody je niekedy boj ...


Ľadová sprcha, alebo naopak príliš horúca – to je šok, ktorý mnohokrát zažívame, než sa nám podarí namixovať správnu teplotu vody. Väčší komfort nám môžu zaistiť termostatické batérie. Len tie totiž dokážu vyrovnať výkyvy tlaku v potrubí a zaistiť to, že potečie voda s teplotou, ktorú si sami nastavíme.

Umožňuje to dômyselná technológia integrovaná do zariadenia, ktorá dokáže zmiešať vodu na požadovanú teplotu, pričom hodnota vychádzajúceho prúdu vody sa zmení iba v prípade, že užívateľ sám zvolí inú teplotu.

Umiestnenie a použitie
Termostatické prevedenie je veľmi praktické v domácnostiach s deťmi alebo tam, kde sú starší ľudia či osoby so zníženou manipulačnou schopnosťou. Chýbať by nemali v sprchovacom kúte a pri vani. Je to z toho dôvodu, že práve v týchto zariadeniach si umývame celé telo a niektoré časti sú na teplotné zmeny viac náchylné než ruky pri bežnom umývaní. Tiež predchádzame opareniu, keby sme náhodou v sprchovacom kúte zavadili o páku. Termostatickú batériu si môžeme kúpiť i k umývadlu, ale tu jej úžitkovosť pravdepodobne neoceníme na sto percent. Kde by ale bezpochyby dobre poslúžila, je drez. Hľadajme teda kuchynské prevedenie.

Skryté časti
Termostatické batérie sú dostať tiež v podomietkovom prevedení. Tieto typy majú rovnakú funkciu, líšia sa len spôsobom montáže – „vnútornosti“ sa inštalujú pod omietku, takže nad obklad vystupuje iba regulačný ventil teploty a ventil na spustenie vody. Toto prevedenie má nízku stavebnú výšku, čo je výhodné najmä do sprchovacích kútov a odporúča sa inštalovať iba v prípade, že sa prerába celá kúpeľňa a počíta sa so sekaním do steny. Ten, kto uvažuje o kúpe termostatickej batérie dodatočne, iba na zlepšenie komfortu, volí klasické prevedenie.

Nezvratné prednosti
V základnej polohe môže užívateľ nastaviť teplotu vody až do 38 °C. Kto chce teplotu vyššiu, musí stlačiť poistku, ktorá dovolí pustiť vodu s vyššou teplotou. Niektoré modely majú naviac zónu za 38 °C vrúbkovanú, takže ak užívateľ otáča kohútikom v tejto oblasti, cíti jemné drhnutie. To ho upozorňuje, že hrozí nebezpečenstvo oparenia. Je to výhodné napríklad, keď si umývate vlasy a máte oči plné vody a šampónu.

Možnosť okamžitej regulácie teploty a automatickej rýchlej reakcie na zmeny parametrov v potrubí užívateľovi ušetrí značné množstvo vody, čo sa samozrejme odrazí i v rodinnom rozpočte. Aby bola efektívnosť úspory vody ešte vyššia, umiestňujú výrobcovia do termostatických batérií tiež šetriče a obmedzovače prietoku vody podobne ako do pákových batérií.

Máme na to?
Ceny termostatických batérií sú v porovnaní s pákovými alebo kohútikovými modelmi (v štandardnej triede) o niečo vyššie. Pri výbere je však nutné zohľadniť všetky ich výhody a tiež úsporu vody. V konečnom výsledku dôjdete k záveru, že sa počiatočná vyššia cena počas krátkej doby vráti.

Ako funguje?
Vo vnútri termostatickej batérie je na jednej strane valcovitého odliatku ventil ovládania prietoku vody a na druhej strane samotné zmiešavacie zariadenie. Existujú tri spôsoby, ktorými sa v armatúrach teplota vody reguluje. Najrozšírenejším a tiež najrýchlejšie reagujúcim typom sú batérie, kde sa používa vysoko rozťažný vosk. Ten sa v závislosti od teploty rozťahuje alebo zmršťuje. Existujú tiež kvapalinové termostaty, v ktorých sa využíva kvapalina, ktorá pri zmene teploty mení svoj objem. Posledným typom sú bimetalové termostaty, ktoré fungujú na princípe rozdielnej rozťažnosti dvoch rôznych kovov.