Košík0
Spôsoby doručenia
Přepravce5,9 €
Doprava zdarma od 120 €

Trendy vodovodných batérií

Vodovodné batérie patria medzi najpraktickejšie súčasti bytového vybavenia, ktoré používame každodenne a opakovane ...


Vodovodné batérie patria medzi najpraktickejšie súčasti bytového vybavenia, ktoré používame každodenne a opakovane. A pretože posledné roky priniesli práve v oblasti architektúry a interiérového designu veľmi veľa zmien, nezostal stranou ani vývoj armatúr.

Na trhu je dnes tak široká škála týchto výrobkov - od lacných a najobyčajnejších až po špičkové kúsky svetových designérov - že môže byť ťažké nielen sa v ich rozmanitosti i množstve orientovať, ale si vôbec vybrať. A nejde len o nápaditý vzhľad a štýl mnohých výrobkov už v prijateľných stredných cenových kategóriách, ale aj o povrchovú úpravu, funkciu a v neposlednom rade i o ich zladenie s ďalšími doplnkami s držiakmi uterákov či zubných kefiek, so zásobníkmi na mydlo alebo dokonca s osvetlením.

Bezchybné ovládanie
Úplne neporovnateľné je ich ovládanie - bezchybné a spoľahlivé. Považujeme ho už vlastne za samozrejmosť, ako by sme zabudli na neustále kvapkajúce kohútiky a následne hrdzavé cestičky na vaniach či umývadlách...Nevyhnutné a nenahraditeľné gumové tesnenie bývalo dokonca tiež nedostatkovým tovarom! To všetko je už našťastie minulosť. Vďaka novým technológiám dnes zaisťujú dokonalú funkčnosť a bezchybnosť armatúr zbrúsené keramické doštičky, tzv. kartuše, ktoré dovoľujú výrobcom poskytovať na vodovodné batérie trojročnú alebo dokonca päťročnú záruku.

Nie je batéria ako batéria
Avšak nie je batéria ako batéria. Podľa typu sa delia na nástenne a stojanové, nástenne sú rozlišované navyše podľa spôsobu osadenia - na klasické povrchové a podomietkové. Vzhľadom na ovládanie môžeme zvoliť klasiku - kohútikovú batériu, ďalej mixážnu, teda pákovú či celkom bezdotykovú senzorovú batériu, prípadne batériu úspornú - termostatickú. Niektoré z uvedených typov - či už kohútikové, termostatické alebo pákové batérie-  sú vybavené tzv. brzdou, ktorá umožní nastaviť obmedzený prietok vody. Najpoužívanejšie pákové batérie môžu byť navyše vybavené integrovaným uzavtváracím ventilom pre pripojenie na práčku alebo umývačku, ich súčasťou často býva aj malá vysúvacia spŕška či v prípade drezovej batérie výsuvný modul. Všetky typy batérií sa vyrábajú v rozmeroch 10 i 15 cm, staršie typy armatúr sa dajú teda ľahko vymeniť i bez akýchkoľvek stavebných úprav.

Za koľko?

Cenové rozpätie týchto výrobkov je veľmi široké. Kým najlacnejšie stoja len niekoľko sto korún, ceny výtvarných skvostov môžu byť oveľa drahšie. Pokiaľ je pre nás dôležitá najmä technická kvalita, kúpime spoľahlivú a dobre fungujúcu batériu prijateľného vzhľadu už v cene okolo dva až dva a pol tisíc korún, páková môže byť ešte o tisícku lacnejšia. Asi najdrahšie - v cenách od 7000,- Sk - sú termostatické batérie, pri ktorých sa dá nielen nastaviť teplota vody, ale ktoré majú aj blokovanie proti možnému opareniu a sú vhodné predovšetkým tam, kde ich používajú deti alebo starí ľudia. Pokiaľ ich však chceme montovať k elektrickému bojleru alebo k prietokovému plynovému ohrievaču vody, mali by sme tento zámer vždy radšej vopred konzultovať s odborníkom. Špičkou v súčasnej ponuke armatúr sú senzorové bezdotykové batérie, tie sú však častejšie súčasťou vybavenia reštaurácií, hotelov a ďalších zariadení podobného typu.